چرا قرارداد اجاره کنسول بازی تنظیم کنیم؟

2021/12/05 محسن حبیبی 0 دیدگاه بازدید

اجاره نامه یک قرارداد است. این قرارداد یک نوشته یا متن معتبر و حقوقی که با استفاده از آن می‌توانید هر نوعی از اموال یا املاک را اجاره بدهید. در میان مردم بسیار متداول است که اجاره نامه ملک را در بنگاه املاک تنظیم می‌کنند. در جواب به اشخاصی که می‌پرسند آیا لازم است اجاره نامه فقط در بنگاه املاک تنظیم شود، باید بگوییم؛

الزامی برای رسمی کردن اجاره نامه در بنگاه املاک وجود ندارد.

اجاره‌ نامه‌‍‌ای که به صورت دستی و بدون مراجعه به بنگاه املاک امضا شده است نیز معتبر و حقوقی است. تنها شرط لازم این است که متن نمونه اجاره نامه مطابق با مفاد عقد اجاره و قانون نوشته شده باشد و دو شاهد آن را امضا کنند. نمونه اجاره نامه را می‌توانید به صورت عادی یا رسمی تنظیم کنید. با رعایت قانون، قرارداد تنظیم شده معتبر است و الزامی برای رسمی بودن آن نیست.

اجاره ملک توسط یکی از وراث

پس از فوت مالک یک سوال مهم مطرح می‌شود و آن، مساله اجاره ملک ورثه‌ای است. سوال این است که آیا بدون تقسیم اموال ، اجاره ملک توسط یکی از وراث امکان دارد یا خیر یعنی اگر هنوز تقسیم اموال میان وراث انجام نشده باشد، آیا یکی از ورثه می‌تواند ملک را اجاره دهد؟ پاسخ منفی است و هرگونه اقدام در این مورد نیاز به اجازه تمام ورثه دارد.

چرا قرارداد اجاره کنسول بازی تنظیم کنیم؟

توضیح دادیم که ps4 و به صورت کلی ، تمام کنسول‌های بازی یک وسیله گران قیمت است. این کنسول بازی از یک طرف سرمایه و وسیله‌ای برای کسب درآمد مالک آن است و از طرف دیگر، در صورت هرگونه زیان یا صدمه، خسارت قابل توجهی را برای اجاره کننده دستگاه ایجاد می‌کند. بنابراین، برای هر دو طرف این قرارداد مهم است که در جریان توافق برای اجاره دستگاه، حقوق آن‌ها رعایت شود و از انجام این توافق اطمینان داشته باشند.

آنطور که در عرف مشاهده می‌شود، بعضی از صاحبان کنسول با دریافت کارت شناسایی به عنوان ضمانت، دستگاه کنسول را اجاره می‌دهند. شاید این شیوه بسیار متداول باشد اما شکایت‌ها و اختلافات زیادی نیز درباره آن گزارش شده است. دریافت کارت شناسایی، صرفا بازگشت کنسول را تضمین می‌کند و حتی ممکن است که در این مساله نیز اختلافی پیش بیاید اما نکته دارای اهمیت این است که، ضمانتی صحیح خواهد بود که حقوق متقابل هر دو طرف قرارداد را تحت پوشش قرار دهد.

اختلافات و مشکلات اجاره کنسول بازی

در موارد زیادی از اختلافاتی که میان طرفین پیش آمده است، اینطور گزارش کرده‌اند که کنسول در بدو اجاره دارای مشکل بوده است و حال، هیچ کدام از طرفین مسئولیت آن‌ را نمی‌پذیرند. یعنی موجر ادعا می‌کند که کنسول را سالم تحویل داده است و مستاجر نیز ادعا می‌کند که دستگاه از ابتدا دارای نقص بوده است. علاوه براین موارد، گزارش‌های متعدد دیگری نیز از انواع دیگر اختلاف‌ها میان اشخاص بیان می‌شود.

به همین دلیل است که تاکید می‌کنیم برای در اختیار داشتن مدرک و سندی معتبر از توافقی که انجام می‌دهید، بهترین راهکار، تنظیم قرارداد اجاره کنسول بازی است. اگر صاحب گیم نت هستید یا اینکه اگر یک شخص حقیقی هستید که تمایل دارید دستگاه ps4 خود را اجاره دهید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما برای انجام این توافق از نمونه قرارداد اجاره ps4  استفاده کنید و توافق میان طرفین را در این اجاره نامه بنویسید. به این صورت توافق شما اطمینان و ضمانت بیشتری خواهد داشت.

پیش از تنظیم قرارداد چه اقداماتی انجام دهیم؟

اگر تصمیم دارید که با امضای قرارداد اجاره کنسول بازی ، این دستگاه را اجاره کنید، چند نکته را باید پیش از تنظیم و امضای این قرارداد به خاطر داشته باشید. ابتدا لازم است که به دقت درباره تعداد روزها، مبلغ اجاره بها، امکانات و نوع کنسول بازی، تجهیزات و لوازم جانبی همراه دستگاه و سایر موارد مربوط به آن گفتگو کنید و در نهایت درباره تمام این موارد به توافق برسید تا بتوانید توافقات را به صورت مکتوب در قرارداد بنویسید.

در ادامه لازم است که صحت و سلامت تمام این ابزار و وسایل و همچنین سلامت کنسول بازی را بررسی کنید. این اقدام برای هر دو طرف قرارداد اهمیت بسیار زیادی دارد و می‌تواند روابط آینده آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. برای مثال اگر اشکال یا نقصی در کنسول بازی مشاهده شود، مشخص خواهد شد که این نقص از پیش از قرارداد وجود داشته است یا اینکه در طول دوره اجاره به وجود آمده است.

بعد از مشخص شدن تمام این موارد، می‌توانید برای نوشتن قرارداد و امضای اجاره نامه ps4 اقدام کنید. این قرارداد با امضای هر دو طرف معتبر و صحیح خواهد بود و طرفین ملزم هستند که به تعهدات مندرج در متن قرارداد عمل کنند.

قانون مرتبط با نمونه قرارداد اجاره ps4

همانطور که در ابتدای مقاله توضیح دادیم، قرارداد اجاره کنسول بازی یک اجاره نامه است. این قرارداد از قانون مدنی تبعیت می‌کند. قانون مدنی نیز به صراحت درباره عقد اجاره توضیح می‌دهد و این توافق را معرفی می‌کند. همچنین قواعد و ضوابطی را نیز برای انجام این قرارداد در نظر گرفته است که برای نوشتن متن قرارداد باید به آن‌ها توجه داشته باشیم.

به واسطه تعریفی که قانون مدنی در خصوص این قرارداد بیان می‌کند، قرارداد اجاره کنسول بازی توافقی است که به واسطه آن، مالک کنسول، مال خود را برای مدت مشخصی در اختیار مستاجر قرار می‌دهد و به او اجازه خواهد داد که از منافع کنسول بازی بهره ببرد. نکته مهمی که لازم است در این خصوص به آن تاکید کنیم، این است که بهره برداری از کنسول بازی باید مطابق با عرف رایج باشد و در استفاده از آن تعدی یا تفریط انجام نشود. البته موجر می‌تواند در خصوص شیوه بهره برداری از کنسول بازی نیز شروطی را در نظر بگیرد.

تاریخ قرارداد!

نکته بسیار مهم در خصوص قرارداد اجاره کنسول بازی و سایر انواع قرارداد اجاره، این است که شما حتما باید برای قراردادتان مدت تعیین کنید. بدون در نظر گرفتن تاریخ شروع و پایان قرارداد، عملا قرارداد شما اعتبار ندارد و باطل است. مدت قرارداد از موارد مهمی است که در ماده 468 قانون مدنی نیز به آن تاکید شده است. البته اگر فراموش کردید که تاریخ ابتدای قرارداد را بنویسید، ایرادی ندارد. زیرا که زمان انعقاد قرارداد را برای شروع توافق در نظر می‌گیرند اما در هر شرایطی، لازم است که قرارداد شما، تاریخ اتمام داشته باشد.

 

منبع:

اجاره نامه

قرارداد اجاره

قانون درباره قرارداد اجاره کنسول بازی و نمونه قرارداد اجاره ps4 چه می‌گوید؟

دسته بندی ها : رپورتاژ

 

0 0 آراء
رای شما به این پست؟
guest
0 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام نظرات
0
دوست داریم نظر شما را بدونیمx