صورت های مالی و کاربرد آن در تحلیل

1401/04/21 محسن حبیبی 0 دیدگاه بازدید

به مجموعه گزارش‌های مالی، فعالیت‌های سرمایه گذاری و در واقع نتیجه‌ی فعالیت‌ها که در طی یک مدت زمان خاص جمع‌آوری شده و طبق اصول، دارای چارچوب می‌باشد را به طور خلاصه، صورت‌های مالی می‌گویند.

اهداف صورت های مالی

هدف از تهیه صورت‌های مالی، ارائه اطلاعاتی از وضعیت مالی، عملکرد مالی‌ و انعطاف پذیری مالی می‌باشد و همچنین ارائه این گزارشات باید به گونه‌ای باشد که برای استفاده‌کنندگان نهایی مفید و سودمند باشد تا بتوانند تصمیمات خود را به منظور مقایسه و ارزیابی به درستی بگیرند.

در واقع کاری که صورت‌مالی انجام می‌دهد نشانگر میزان پول به دست آمده و اینکه این پول از کجا آمده و در چه محلی خرج شده است و الان این پول کجاست، می‌باشد.

صورت‌های مالی شامل چه دسته‌هایی می‌شوند؟

هر کدام از صورت‌های مالی با هدف خاصی ارائه می‌شوند.

اساسی ترین صورت‌های مالی شامل:

ترازنامه

یک گزارش کلی از وضعیت مالی شرکت در بازه زمانی مشخص را نشان می‌دهد، که این گزارش شامل سه بخش اساسی می‌باشد: دارایی‌ها، بدهی‌ها، سرمایه و سهام شرکت‌ها

صورت سود و زیان

نتایج عملیات یک موسسه برای یک دوره مالی مشخص را منعکس می‌کند. و بیانگر عملکرد یک شرکت و در نتیجه تصمیمات مالی سهامداران می‌باشد. با تهیه صورت‌ سود و زیان می‌توان تصمیمات مالی قوی‌تری در برنامه‌های آتی یک شرکت اتخاذ کرد.

برای مطالعه‌ کامل صورت سود و زیان و نحوه‌ی استفاده از آن وارد شوید.

صورت جریان وجه نقد

یکی از صورت‌های مالی اساسی است که گزارشی از تغییرات وجوه نقد شرکت را که از روند فعالیت‌های اقتصادی و روش‌های سرمایه‌گذاری به دست آمده را مورد بررسی قرار می‌دهد.

صورت جریان وجه‌نقد باید منعکس‌کننده جریان نقدی تحت سر فصل‌های فعالیت عملیاتی، مالیات بر درآمد، بازده سرمایه‌گذاری‌ها و سود پرداختی بابت تامین مالی باشد.

صورت حساب گردش سود و زیان جامع

گزارشی کامل است که در ارزیابی میزان سود و زیان یک شرکت بسیار موثر است و نشان‌دهنده میزان افزایش یا کاهش مقدار درآمد و هزینه‌های انجام شده یا نشده است.

درآمدها و هزینه‌های ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت مشهود فقط در این صورت حساب سود و زیان جامع گزارش می‌شود.

نکات مهم در خصوص صورت‌های مالی

اطلاعات ارائه شده در صورت‌های مالی باید مهم باشند به‌گونه‌ای که ارائه یا عدم ارائه آن ها در صورت های مالی سبب تغییر در تصمیمات استفاده‌کنندگان صورت های مالی شود. و اطلاعات مندرج به صورت مختصر و مفید باشد.

یکی از مهم‌ترین خصوصیات کیفی مرتبط با محتوای صورت‌های مالی، اصل محافظه کاری است، که بر اساس آن درآمد ها بیشتر از واقعیت و هزینه ها کمتر از واقعیت ارائه نشود و در صورتی که در شرایطی قرار گرفتیم که ناچار از برآورد هستیم بر اساس این اصل باید برآورد ها با احتیاط انجام شود تا خوش‌بینی کاذبی بر گزارشات مالی حاکم نشود. و در نتیجه در دستیابی به سود حاصل از عملیات مانع از ایجاد سود وهمی شود.

صورت‌های مالی وجه تمایز شرکت‌ها هستند در واقع قدرت و تجزیه و تحلیل سرمایه‌گذاران و افرادی که در بازار سرمایه هستند در شرایط مالی با هم تفاوت دارد و به تجربه مهارت آن ها بستگی دارد.

نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که تهیه صورت‌های مالی به تنهایی بیانگر موقعیت شرکت نمی‌تواند باشد علاوه بر آن لازم است که بتوانیم به خوبی آن را تجزیه و تحلیل کنیم و از انواع صورت‌های مالی در راستای تصمیمات شرکت به‌خصوص بحث مسائل مالی و برنامه ریزی‌های اساسی استفاده کنیم.

همه‌ی صورت‌های مالی اساسی چون مهم هستند و نشان‌دهنده پول در کسب‌وکار هستند، معمولا فرآیند حسابرسی همه‌ی آن‌ها انجام می‌شود.

محدودیت‌های صورت‌های مالی

یکی از مهم‌ترین محدودیت‌هایی که صورت‌های مالی دارند این است که بر اساس نرخ بهای تمام شده تاریخی و بدون در نظر گرفتن تورم می‌باشد یعنی به صورت اسمی لحاظ می‌شوند.

دومین محدودیتی که می‌توان از صورت‌های مالی گرفت زبان مشترکی برای تجزیه و تحلیل وجود ندارد و معمولا بر اساس تجربه و مهارت انجام می‌شود.

سومین محدودیت وارد بر خصوصیات کیفی اطلاعات مالی، این است که زمانی که ارائه اطلاعات با تاخیر مواجه شود مزیت و خصوصیت خود را از دست خواهد داد.

افشای اطلاعات صورت‌های مالی

افشای اطلاعات گزارش‌های مالی بر عهده شرکت می‌باشد ولی مسئولیت اظهارنظر و کفایت افشای اطلاعات توسط حسابرس انجام می‌شود. یادداشت های اطلاعات گزارش مالی باید به‌گونه‌ای باشد که مراجعه‌کنندگان تصویر و ترسیم کاملی از اطلاعات واقعی شرکت‌ها داشته باشند.

اهمیت اعداد در صورت‌های مالی

اعداد در صورت‌های مالی تنها نقش عدد را ندارند بلکه باید برای آن‌ها مفهوم هم قائل بشویم چرا که بیانگر حقایقی در دنیای واقعی است. باید در تجزیه و تحلیل اعداد تبحر داشت که کمترین نشانه‌هایی از جریان منفی سرمایه منجرب اظطراب و عدم اطمینان صاحبان سرمایه نشود.

فرق صورت‌های مالی حسابرسی شده و حسابرسی نشده

همان‌طور که میدانیم حسابرسی به معنای بررسی و رسیدگی به حساب‌های مالی یک شرکت است تا اشتباهات مالی عمدی یا سهوی را کشف کنند تا از مشکلات آینده پیشگیری کند. به صورت‌های مالی که زیر ذره‌بین کارشناسان و حسابرسان قرار می‌گیرد صورت‌های مالی حسابرسی می‌گویند و به تبع صورت‌های مالی که مورد بررسی قرار نگیرند صورت‌های مالی حسابرسی نشده می‌گویند.

این مقاله را از دست ندهید: صورت جریان وجوه نقد و کاربرد آن در تحلیل

تجزیه و تحلیل موثر صورت‌های مالی

هنگام تصمیم‌گیری تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی بسیار مهم است.

از آنجا که تجزیه و تحلیل صورت‌های مالی اهداف سرمایه‌گذاری، تصمیم‌گیری و نشان‌دهنده‌ی میزان وضعیت مالی و سلامت یک واحد اقتصادی را نشان می‌دهد لازم است که برای سنجش عملکرد و کمک به پیش‌بینی های تصمیمات تجزیه و تحلیل درستی را انتخاب کنیم. در تجزیه و تحلیل موثر صورت‌های مالی گام های زیادی وجود دارد که ما تعدادی از مهم‌ترین آن ها را به اختصار توضیح میدهیم:

اولین گام برای اینکه تجزیه و تحلیل درستی داشته باشیم شناخت صنعت و ویژگی‌های مربوط به آن است.

دومین گام هدف و برآورد سود و هزینه های مرتبط با صنعت و ماهیت محصول و خدمات شرکت.

سومین گام ارزیابی و کیفیت صورت‌های مالی و عملکرد اقتصادی شرکت.

چهارمین گام فرضیات منطقی و ریسک های آینده را مورد بررسی قرار دهید.

برای یادگیری بیشتر پیرامون صورت‌های مالی وارد شوید.

نتیجه

صورتهای مالی، عملکرد و سابقه یک کسب و کار فعال را نشان می‌دهد؛ دانستن اطلاعات و گزارش‌های مالی یک واحد اقتصادی فواید زیادی دارد و باعث می‌شود شرکت متوجه شود در چه جایگاهی قرار دارد و در برآورد هدف‌های آتی خود تصمیمات منطقی‌تری بگیرد. رسیدگی و بررسی صورت‌های مالی نوعی آینده نگری است و شرکت‌ها علاوه بر اینکه متوجه میشوند میزان سود و زیانشان چه قدر است امکان مقایسه با شرکت‌های رقیب را میتوانند برآورد کنند تا با استفاده از آن موجب ارتقای فعالیت خود شوند. بنابراین تهیه صورت‌های مالی، به منظور رفع نیاز‌های استفاده‌کنندگان می‌باشد پس این اطلاعات باید در اختیار کسانی قرار بگیرد که بتوانند به درستی آن را تجزیه و تحلیل کنند و آگاهی لازم را در خصوص فعالیت‌های تجاری و اقتصادی و همچنین نحوه ثبت حسابداری داشته یاشند.

 

دسته بندی ها : رپورتاژ

 

0 0 آراء
رای شما به این پست؟
guest
0 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام نظرات
0
دوست داریم نظر شما را بدونیمx