پذیرش تحصیلی کانادا

2021/11/12 محسن حبیبی 0 دیدگاه بازدید

 

پذیرش تحصیلی کانادا

بسیاری از متقاضیان با این سوال مواجه می‌شوند که چگونه می‌توان از مدارس و دانشگاه‌های کانادا، پذیرش گرفت. در این مقاله برای یافتن پاسخ سوال‌های خود با ما همراه باشید.

 

امروزه با توجه به شرایط بسیار خوبی که از لحاظ اقتصادی و آموزشی بر کشور کانادا حاکم هست، برخی از خانواده‌ها به منظور ساختن آینده‌ای روشن برای فرزندشان قصد گرفتن پذیرش از مدارس کانادا را دارند. همچنین بسیاری از دانشجویان تمایل به اخذ پذیرش تحصیلی کانادا از دانشگاه‌های معتبر در کانادا را دارند چرا که تحصیل در این کشور، می‌تواند زمینه را برای آینده شغلی موفق، برای متخصصین فراهم نماید.

روند پذیرش تحصیلی از مدارس کانادا

برای گرفتن پذیرش از مدارس کانادا باید در ابتدا ایالت مورد نظر برای اقامت را انتخاب کنید. معمولا دانش‌آموزان در مدارس نزدیک به محل سکونت، ثبت‌نام می‌شوند.

برای کسب اطلاعات در مورد مدارک مورد نیاز جهت ثبت‌نام در مدرسه کانادا باید به دفتر مرکزی منطقه‌ای که مدرسه در آن قرار گرفته است مراجعه کنید. البته با مراجعه به آدرس سایت دفاتر مذکور نیز می‌توانید مدارک مورد نیاز را آماده کنید.

سال تحصیلی در کانادا، معمولا از اول سپتامبر آغاز می‌شود بنابراین اقدامات لازم برای ثبت نام را از چند ماه قبل از بازگشایی مدارس، انجام بدهید. در زمان ثبت‌نام باید شهریه مربوط به سال تحصیلی جاری را بپردازید.

پذیرش تحصیلی دانشگاه کانادا

دانشجویان متقاضی تحصیل در یکی از دانشگاه‌های کانادا، باید ابتدا با توجه به رشته‌ای که قصد تحصیل در آن را دارند، یکی از دانشگاه ‌های کانادا را جهت اخذ پذیرش تحصیلی انتخاب کنند. به طور کلی شرایط دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا، تفاوت چشمگیری با یکدیگر ندارند اما در هر دانشگاه با توجه به رشته تحصیلی که قصد گرفتن پذیرش برای آن را دارید ممکن است کمی روند دریافت پذیرش متفاوت باشد. شما باید بعد از انتخاب دانشگاه، با ورود به سایت آن از روند دریافت پذیرش تحصیلی دانشجویان خارجی، اطلاعات لازم را کسب نمایید. در ادامه به شرایط و مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا و اپلای کانادا می‌پردازیم.

شرایط لازم برای پذیرش از دانشگاه های کانادا

 • لازم است که مدارک تحصیلی مرتبط با مقاطع قبلی خود را خواه در ایران یا در خارج از ایران دریافت کرده باشید به دانشگاه کانادا ارائه کنید. مدرک دیپلم نیز جزء مدارکی است که دانشگاه از شما درخواست می‌کند.
 • ارائه مدرک زبان. با توجه به دانشگاهی که قصد گرفتن پذیرش تحصیلی از آن را دارید و رشته تحصیلی مورد نظر، حداقل نمره مجاز از سوی دانشگاه برای پذیرش متفاوت خواهد بود. لازم به ذکر است که دانشگاه‌ها در تعیین نمره مورد نظرشان برای مدرک زبانی که باید از سوی دانشجویان خارجی ارائه گردد مقطع تحصیلی را نیز ملاک و مبنای تصمیم‌گیری قرار می‌دهند. معمولا برای دانشجویان مقطع دکتری، دانشگاه‌ها انتظار ارائه مدرک زبان با نمرات بسیار خوب را در بخش‌های مختلف مربوط به مهارت زبان دارند.
 • فرم درخواست پذیرش را که با مراجعه به وب سایت دانشگاه در اختیار شما قرار می‌گیرد تکمیل کنید. معمولا برای ارسال این درخواست به دانشگاه مقصد، باید به صورت آنلاین، هزینه تعین شده در سایت را بپردازید.
 • ارائه ویزای دانشجویی. ارائه این مدرک منوط به این است که شما بتوانید از دانشگاه کانادا پذیرش بگیرید و نامه پذیرش نیز برای شما ارسال شده باشد چون در زمان حضور در سفارت کانادا برای گرفتن ویزای دانشجویی به ارائه نامه پذیرش نیاز دارید.
 • ارسال رزومه تحصیلی به دانشگاه مورد نظر. البته امروزه بسیاری از دانشجویان، علاوه بر رزومه تحصیلی که شامل مدارک مربوط به تحصیل در مقاطع قبلی و مقالات علمی می‌گردد مدارک مربوط به سایر توانایی‌های خود را که ممکن است جنبه علمی هم نداشته باشند به دانشگاه ارسال می‌کنند. مثلا اگر در تیم ورزشی عضو هستید و موفق به کسب مدالی شده‌اید یا در یک حوزه هنری فعالیت دارید ارسال مدارک مربوطه در گرفتن پذیرش از دانشگاه کانادا بی‌تاثیر نخواهد بود. در واقع بهتر است بدانید که برای دانشگاه‌های کانادا پذیرش دانشجویانی که در چند حوزه دارای مهارت هستند در اولویت قرار دارد.
 • اگر سن شما بالای 25 سال است و مقطع تحصیلی قبل شما بیش از 2 سال قبل از درخواست تحصیل در دانشگاه کانادا به پایان رسیده باشد باید در مورد وقفه زمانی ایجاد شده، توضیحات قانع‌کننده‌ای به دانشگاه ارائه کنید.
 • تکمیل فرم مربوط به انگیزه تحصیلی. یکی از سوالاتی که در فرم‌های مربوط به پذیرش از دانشگاه کانادا باید به آن پاسخ بدهید مربوط به انگیزه شما برای انتخاب دانشگاه کانادا است. مراقب باشید که در این فرم به گرفتن اقامت دائم پس از پایان تحصیل در کانادا و قصد خود برای زندگی در کانادا اشاره نکنید چرا که به احتمال زیاد، درخواست پذیرش شما رد خواهد شد.
 • ارائه مدرکی برای اثبات توانایی مالی جهت تامین هزینه زندگی در طول مدت تحصیل در کانادا
 • ارائه دو نامه تایید از سوی اساتید مورد نظر خودتان در دانشگاه مقطع قبلی که نشان دهنده صلاحیت شما برای ورود به مقطع بالاتر باشد.
 • برای ورود به دانشگاه از ترم زمستان باید یکم سپتامبر در دانشگاه ثبت نام کنید. بنابراین باید بین 8 تا 12 ماه قبل از شروع ترم جدید، درخواست پذیرش به دانشگاه را ارائه کرده باشید. برای به دست آوردن اطلاعات کامل در مورد زمان شروع ترم تحصیلی، به سایت دانشگاه مراجعه کنید.

 

 مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی دانشگاه کانادا

 • دریافت نامه پذیرش از دانشگاه کانادا

در گام نخست، متقاضیانی که قصد گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه کانادا دارند باید با یکی از اساتید در گروه تحصیلی مورد نظر در دانشگاه کانادا ارتباط برقرار کنید که این ارتباط معمولا از طریق ارسال ایمیل شکل می‌گیرد. شما باید توضیحی در مورد رزومه تحصیلی و اهدافتان در مقطع جدید به استاد ارائه کنید. پس از تایید استاد برای تحصیل متقاضی در دانشگاه کانادا،  با صدور نامه‌ای از جانب او، به دانشگاه معرفی خواهید شد و بعد از طی شدن مراحل اداری در دانشگاه، نامه‌ پذیرش را از طریق ایمیل دریافت می‌کنید.

 • پاسپورت معتبر

پاسپورت سند اثبات هویت شما است که باید برای ورود به کانادا آن را دریافت کنید. در طول مدت اقامت در کانادا باید پاسپورت شما معتبر باشد.

 • اثبات توانایی مالی برای زندگی در کانادا

اگر بتوانید برای تحصیل در یکی از دانشگاه‌های کانادا، پذیرش بگیرید باید دلیلی مبنی بر توانایی مالی خود برای زندگی در کانادا ارائه کنید. معمولا برای دانشجویانی که تمایل دارند در زمان تحصیل در کانادا در کنار خانواده خود زندگی کنند شرط مالی لحاظ می‌شود. دانشجویانی هم که قصد زندگی همراه با خانواده خود را دارند باید بتوانند توانایی مالی جهت تامین هزینه زندگی خانواده را برای کارمندان سفارت کانادا اثبات کنند. بدین منظور باید پرینت گردش مالی حساب خود را از بازه زمانی 4 ماه قبل از حضور در سفارت تا چند روز قبل از مصاحبه به همراه سایر مدارک برای سفارت کانادا ارسال کنید. اگر در کانادا مشغول به کار هستید ارائه فیش درآمد نیز دلیلی برای اثبات توانایی مالی محسوب می‌شود. ارائه فیش پرداخت اجاره محل مسکونی یا مدرک ثابت کننده انجام سرمایه‌گذاری در کانادا نیز نشان از توانایی مالی دارد.

 • نامه توضیحی برای سفارت کانادا

یکی از مدارکی که در زمان حضور در سفارت کانادا از شما درخواست می‌شود نامه توضیحی است. در این نامه باید انگیزه خود برای تحصیل در کانادا را تشریح کنید. فرم مربوطه معمولا در سفارت کانادا موجود است و شما می‌توانید در سفارت آن را  تکمیل کنید.

 • ارسال فرم CAQ در صورتی که قصد تحصیل در دانشگاه کبک را دارید. اشخاصی که از دانشگاه کبک پذیرش گرفته باشند باید فرم مذکور را علاوه بر سایر مدارک، برای دانشگاه ارسال کنند

 دلایل عدم موفقیت در پذیرش دانشگاه کانادا

 دانشگاه‌ها در کانادا شرایط و ضوابط متفاوتی را برای پذیرش دانشجویان بین‌الملل لحاظ می‌کنند. اگر متقاضیان از شرایط پیش‌بینی شده  برخوردار نباشند با رد درخواست برای ورود به دانشگاه مورد نظر مواجه می‌شوند. در ادامه به توضیح دلایل رد درخواست دانشجویان برای پذیرش می‌پردازیم:

 • این که درخواست خود را از کدام کشور برای گرفتن پذیرش تحصیلی، به دانشگاه کانادا ارسال می‌کنید مهم است.
 • در حال حاضر تقریبا تمام دانشجویانی که قصد گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه کانادا را دارند با در دست داشتن مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه برای پذیرش اقدام می‌کنند. اما یکی از ملاک‌های پذیرش، ارائه مدرک زبان با نمره بالا است و این موردی است که برخی از دانشجویان را از میدان رقابت بیرون می‌کند. برخی از دانشجویان، با وجود برخورداری از رزومه علمی بسیار قوی با رد درخواست پذیرش مواجه می‌شوند چون از مهارت کافی در زبان انگلیسی یا فرانسه برخوردار نیستند و نهایتا موفق به کسب نمره خوب در آزمون نمی‌شوند.
 • مقالاتی که از سوی متقاضیان، برای استاد مورد نظر در دانشگاه کانادا ارسال می‌شود باید در مجلات معتبر بین‌المللی به چاپ رسیده باشند. برخی از دانشجویان فکر می‌کنند که برای دانشگاه‌ها در کانادا تعداد مقالات چاپ شده به آن‌ها برای پذیرش اولویت می‌دهند اما خوب است بدانید که اساتید در دانشگاه‌های کانادا بیشتر به کیفیت اهمیت می‌دهند. در موارد زیادی مشاهده شده است که یک دانشجو با ارائه دو مقاله قوی و با کیفیت توانسته است از دانشگاه کانادا پذیرش بگیرد و بر عکس دانشجویی با تعداد زیادی مقالات موفق نشده است.

هم سو نبودن زمینه مطالعاتی دانشجو با استاد در دانشگاه کانادا نیز یکی از موارد شکست در اقدام برای پذیرش است. استادی که برای دریافت نامه پذیرش با او ارتباط برقرار می‌کنید همان استادی است که در دانشگاه باید با او همکاری داشته باشید بنابراین بهتر است که تمام تلاش خود را برای توجیه او در مورد هماهنگ بودن زمینه مطالعاتی به کار بگیرید. البته مقالاتی که برای او می‌فرستید تا حدودی گویای این موضوع است.

درباره قیمت دلار کانادا در ونکوور بخوانید.

پذیرش تحصیلی برای مقطع کارشناسی کانادا

اگر تمایل دارید که تحصیلات دانشگاهی خود را با ثبت‌نام در یکی از دانشگاه‌های کانادا آغاز کنید باید در ابتدا اطلاعات کافی در مورد تعداد پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه مورد نظر و رشته‌ای که قصد تحصیل در آن را دارید به دست بیاورید. زیرا در هر سال تحصیلی در رابطه با تعداد دانشجویان خارجی که مجاز به تحصیل در رشته‌های مختلف دانشگاهی هستند، دستور‌العملی تعیین می‌گردد.

بعد از کسب اطلاعات لازم در زمینه تحصیلی، باید اقدامات لازم را که در سایت دانشگاه مشخص گردیده است برای دریافت پذیرش تحصیلی انجام بدهید. در مقطع کارشناسی، نیز مانند سایر مقاطع تحصیلی برای دانشجویان خارجی، کمک هزینه تحصیلی و فاند در نظر گرفته می‌شود اما مقدار آن کم‌تر از فاند تحصیلی دوره فوق لیسانس و دکتری است. اگر موفق به اخذ پذیرش همراه با فاند تحصیلی بشوید به طور رایگان در مقطع لیسانس، تحصیل خواهید کرد در غیر این صورت می‌توانید برای تحصیل در مقطع لیسانس از وام‌هایی که به دانشجویان اختصاص داده می‌شوند استفاده کنید.

پذیرش تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد کانادا

برخی از دانشجویان برای تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی، یکی از دانشگاه‌های کانادا را انتخاب می‌کنند. برای دریافت پذیرش جهت تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه‌های کانادا، لازم است با شرایط تحصیل در آن دانشگاه و مدارک لازم برای ثبت‌نام آشنا شوید. شما با مراجعه به سایت دانشگاه، اطلاعات مورد نظر را می‌توانید به دست بیاورید.

برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع فوق لیسانس کانادا باید رزومه قوی‌تری در مقایسه با سایر متقاضیان ارائه کنید.

 

پذیرش تحصیلی برای مقطع دکتری کانادا

در سال‌های اخیر، بسیاری از دانشجویان خارجی برای تحصیل در مقطع دکتری در یکی از دانشگاه‌های کانادا اقدام نموده‌اند. مقطع دکتری به این دلیل که برای بسیاری از دانشجویان، آخرین دوره تحصیلی محسوب می‌شود از اهمیت زیادی برخوردار است و همین امر باعث شده تا رقابت تنگاتنگی برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کانادا در بین دانشجویان خارجی به وجود آید.

پذیرش در دوره دکتری تا حد زیادی به رزومه قوی بستگی دارد. در این مقطع به دلیل در اولویت قرار گرفتن تحقیقات و سرچ‌های پیشرفته در دانشگاه‌های کانادا، ارائه مقالات با کیفیت، تاثیر به سزایی در پذیرش خواهد داشت. همچنین برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کانادا، باید به شیوه تنظیم رزومه تحصیلی آشنایی داشته باشید.

همان طور که گفته شد، متقاضیان زیادی از بین دانشجویان خارجی برای گرفتن پذیرش تحصیلی همراه با تسهیلات، به رقابت با یکدیگر می‌پردازند به همین دلیل شما باید بتوانید برتر بودن خود را ثابت کنید. برای استادی که قصد همکاری با او را دارید رزومه‌های زیادی ارسال می‌شود و او باید از بین آن‌ها فقط تعداد محدودی را تایید نماید.

دسته بندی ها : رپورتاژ

 

1 1 رای
رای شما به این پست؟
guest
0 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام نظرات
0
دوست داریم نظر شما را بدونیمx
()
x