همه چیز درباره گربه نژاد اسکاتیش فولد

2021/10/12 محسن حبیبی 0 دیدگاه بازدید

بچه گربه اسکاتیش فولد یکی از مشهورترین نژادهای گربه است که به دلیل ظاهر خاصی که دارند در بین افراد مشهور اقبالزیادی پیدا کرده اند. مثلا تیلور سویفت هم یک گربه اسکاتیش فولد با گوش خمدارد و هرچند وقت یکبار تصاویرش را دراینستاگرام شخصی اش منتشر میکند.

البته نگهداری و بزرگ کردن یک بچه گربه اسکاتلندی آنقدر زیبا هست که استقبال اکثر کسانی که تمایل به خرید بچه گربه دارند،به سمت آنهاست. پیش از هر چیزی بیایید نگاهی به تاریخچه به دنیاآمدن بچه گربه اسکاتیش بیندازیم.

تاریخچه بچه گربه اسکاتیش فولد

بچه گربه اسکاتیش

این نژاد خاص از گربه سفیدی به نام سوزیسرچشمه می گیرد که دارای جهش ژنتیکی بود. سوزی در واقع اولین بچهگربه اسکاتیش فولد در تاریخ بود که یک ویژگی خاص داشت. بچه گربه ای با گوشهای خم.

بعد از مدتی یک پرورش دهنده گربه او را در یک مزرعه میابد. سوزی را به خانه اش می آورد. او خودش قبلا یک گربه بریتیش شورت هیر شورت هیر داشت که با سوزی اولین بچه گربه اسکاتیش فولد ازدواج کردند. نتیجه شد اولین بچه های اکساتلندی دردنیا. و از آن زمان بود که تولید مثل این گربه های خاص شروع شد.

اسکاتیش فولد یعنی چه ؟

اولین بچه گربه های اسکاتیش چون در منطقه اسکاتلند شروع به رشد کردند به آنها اسکاتیش میگویند. اما دلیل نامگذاریاین بچه گربه ها که میگوییم فولد به دلیل گوش های خم آنهاست. گوش خم این بچهگربه ها از یک نقص ژنتیکی درمادرشان سوزی ناشی شد.

گوش خم بچه گربه برایش ضرر ندارد ؟

نقص ژنتیکی در گوش های بچه گربه اسکاتیش فولد روی غضروف آنها اثر میگذارد و حدوداً 50 درصد است. البته اینخمیدگی گوش های گربه میتواند متفاوت باشد. مثلا یک، دو یا سه برابر خم باشد.

ویژگی خنده دار بچه گربه گوش خم

این فقط ظاهر و شخصیت بچه گربه اسکاتیش فولد نیست که آنها را بسیار محبوب کرده است ، بلکه تمایل آنها برای قرارگرفتن در موقعیت های خنده دار  مانند ایستادن روی دو پا، پخش شدن روی زمین یانشستن به حالت لم دادن است.

وقتی یک تشویقی خوشمزه به آنها میدهید، بچه گربه اسکاتیش فولد روی دوپایش مانند یک انسان می ایستد. حتی ممکناست اسکاتیش فولد با پنجه هایش دستان شما را بگیرد و هدایت کند. به نوعیمیخواهد به خوردن تشویقی تسلط بیشتریداشته باشد.

گاهی هم ممکن است مانند کسی که به یک پشتی تکیه داده است، بدون اینکه پشت بچه گربه به جایی باشد در وسطپذیرایی منزل شروع به نشستن کند.

خصوصیات بچه گربه اسکاتیش

اسکاتیش فولد گلد

آنها بین 11 تا 15 سال عمر میکنند. وزن بچه گربه اسکاتیش 2.7 تا 5.9 کیلوگرم دیده شده است اما اضافه وزن در گربهخطرناک است. هرچقدر یک گربه تناسب اندام داشته باشد و وزن مناسب در گربه هاوجود داشته باشد، بچه گربه اسکاتیشفولد سبک تر، سالم تر و بهتر عمر میکند.

نمره مهربانی آنها 5 از 5 اعطا شده چراکه این گربه ها بسیار مهربان و بامحبت هستند. رفتار گربه با صاحبش همیشهمهربان است. نمره عملکرد مهربانی گربه اسکاتیش با بچه ها 4 از 5 نمره داده شدهالبته این یک نمره کم هم به دلیلاحتیاط هایی است که نزدیکی یک گربه با یک بچه انسانی دارد.

قطعا سن بچه گربه تاثیر دارد. سن کودکی هم که در خانه با اوست تاثیر دارد. اینکه نوزاد باشد یا نوجوان. به طور کلی مهماین است که بچه گربه اسکاتیش فولد از سن پایین بودن با یک عضو جدید خانوادهرا درک کند. اینگونه راحتتر با بچه انسانیکنار می آید.

میزان تمیزی بچه گربه اسکاتیش فولد بستگی به شخصیت آنها دارد. درست مانند یک انسان عمل میکند. اگر گربه ای شلختهو بی نظم باشد نمره 3 از 5 خواهد گرفت. اما اگر بچه گربه تمییز باشد و مرتببه خود برسد نمره 5 از 5 دارد. معمولا هماینطور است و گربه ها خیلی به ظاهر خود و تمیزی اهمیت میدهند.

از جهت بهره هوشی گربه اسکاتیش باید خاطر نشان کرد که گربه ها هوش بالایی دارند. نژاد بریتیش کیتن و نژاد اسکاتیشفولد که در ایران در حال حاضر موجود هستند باهوش تر از نژاد گربه پرشینمیباشند. سایت بریتیش کیتن (britishkitten.ir) در حال حاضر معتبرترین مرکز خانگی خرید گربه است. در بریتیش کیتن بچه گربه های نژاد بریتیش و اسکاتیش فولد موجودهستند. این مجموعه اولین وتنها مرکز خانگی است که در ایران در سایت بریتیش کیتن فعالیت میکند.

میزان مهربانی نژاد اسکاتیش فولد با سگ ها هم 5 از 5 است. با خیال راحت اگر سگ دارید میتوانید یک اسکاتیش فولد بهخانه بیاورید. فقط حواستان باشد که ابتدای آشنایی کمی حساسیت دارد و بایدبیشتر مراقب باشید. همچنین سگ شما بایدسالم و سلامت باشد تا آسیبی به گربه از جهت پزشکی وارد نشود.

رفتار و شخصیت بچه گربه اسکاتیش

گربه ای باهوش و مهربان است. این گربه تشنه محبت صاحبش است. مگر میشود به این گربه زیبا رسید و عاشق نشد. هرانسانی با دیدن بچه گربه ناخودآگاه به او محبت میکند.

آنها دوست دارند در کنار افراد باشند ، خواه بزرگ باشند یا کوچک ، جوان یا پیر. بچه گربه ها تمایل دارند که یک نفر راانتخاب کرده و به او وابسته شوند. بعد از انتخاب آن فرد به خصوص به شما وابستهمیشود و دیگر دلش نمیخواهد شما راترک کند.

ممکن است شما زن و شوهر باشید و بچه گربه فقط به یک نفر شما وابسته شود. این به معنی عدم محبت کردن به فرددیگر نیست. بچه گربه اسکاتیش فولد با همه ارتباط میگیرد و بازی میکند اما علاقه ووابستگی اش فقط به یک فرد خاصدر خانواده خواهد بود.

آنها در کنار محبت و وفاداری خود، پرانرژی هستند. بچه گربه های اسکاتیش توجه را دوست دارند اما مطالبه گر نیستند، بیشتردوست دارند که شما سمت آنها بروید.

آنها باهوش هستند و دوست دارند انواع بازی ها را انجام دهند، مخصوصاً بازی برای گربه که فکر و هوش بچه گربهاسکاتیش فولد را برانگیزد. البته بازی هایی که صاحب گربه هم در آن دخیل است و باعثتعامل انسان با گربه است، بیشتردوست دارند.

اگر می خواهید یک موجود دوست داشتنی، مهربان، وفادار و آرام داشته باشید که عاشق ایستادن روی دو پا است ، بچهگربه اسکاتیش فولد مناسب شماست. میتوانید از اولین مجموعه خانگی گربهاسکاتیش فولد به نام بریتیش کیتن آنها را بهخانه های خود بیاورید.

سلامتی گربه اسکاتیش فولد

جهشی که گوشهای تاشوی آنها دارد بر تمام غضروفهای بدن آنها تأثیر می گذارد و ممکن است با مشکلات بهداشتی مانندمشکلات اسکلتی و ناهنجاریهایی که ممکن است شامل یک دم غیرعادی کوتاه ،دم سفت یا غیر عادی و.. باشد. اینمشکلات وقتی خود را نشان میدهد که مادر و پدر بچه گربه هر دو اسکاتیش فولد باشند. به همین دلیل در سراسر دنیاپرورش دادن گربه هایی که پدر و مادرشان هردواسکاتیش فولد باشد، ممنوع است. این نکته در بریتیش کیتن هم رعایتشده و این مجموعه خانگی طبق استاندار های جهانی پرورش دهندگی یا به اصطلاح Universal Cat Breeder License فعالیتمیکند.

خمیدگی گوش گربه اسکاتیش ممکن است آنها را مستعد ابتلا به عفونت گوش کند ، بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که آنهارا مرتباً بررسی و تمیز می کنید.

اسکاتیش فولد بایکالر

خرید اسکاتیش فولد

دسته بندی که برای رنگ بچه گربه اسکاتیش فولد وجود دارد، رنگ بایکالر است. بای به معنای دو میباشد و یعنی گربه ما دارای دو رنگ در موها است. حالا در این دسته بندی میتواند گربه ما بایکالر باشد و مثلا دو رنگ طلایی و مشکی داشته باشد و از طرفی بخاطر خطوط روی موهایش در تقسیم بندی بچه گربه تبی هم جای بگیرد.

در زیر عکس بچه گربه مجموعه ما را مشاهده میکنید که یک اسکاتیش فولد زیبایی است که دو رنگ سفید و طوسی تنش را پوشانده است. برای خرید گربه های موجود به صفحه خرید و فروش گربه مراجعه فرمایید.

اسکاتیش فولد تبی سفید

برخی از تبی های موجود هم ممکن است بیس مویشان به رنگ سفید باشد. یعنی گربه اسکاتیش فولد که بدنش سفید است و راه راه های سیاه دارد مانند عکس زیر:
این نکته هم توجه داشته باشید که در ایران کمتر گربه های اسکاتیش فولد که رنگ سفید دارد، موجود است. اکثرا رنگ آنها طوسی است و اصطلاح رایج آن واژه سیلور است. و به گربه ای که رنگ طوسی داشته باشد، اسکاتیش فولد سیلور می گویند.

اسکاتیش فولد تبی

خیلی ها سوالشان این است که تبی دقیقا چه رنگی است؟ تبی به گربه ای میگویند که خط های سیاه یا خالدار روی موهایش است. اگر نژادش اسکاتیش فولد باشد میشود اسکاتیش فولد تبی. معمولا چشمهایشان سبز، آبی یا عسلی است.

طرح سیاه روی آن بیشتر او را شبیه به ببر یا پلنگ میکند. به همین دلیل از جهت رنگ موهایش شبیه به گربه بنگال به نظر می آید با این تفاوت که گوش ها و پوزه اش تفاوت دارد. برای آشنایی با گربه بنگال، کلیک کنید.

عکس زیر از مجموعه گربه های بریتیش کیتن است. یک گربه اسکاتیش فولد تبی، با چشمانی سبز که روی موهایش خط های مشکی و خالدار دارد.

اسکاتیش فولد سولید ، اسکاتیش فولد توپر

اندام ها و ماهیچه های این گربه زیاد پیدا نیست. این گربه ها شورت هیر هستند. از بچگی پوشش مویی دارند اما بعد از بلوغ کاملا اندام ها بزرگ شده و استخوان ها و ماهیچه های گربه استکاتیش فولد بزرگ و چاق و گارفیلدی دیده میشود.

همچنین این گربه ها وقتی بزرگ میشوند بسیار به گربه بریتیش شورت هیر شباهت دارند. اگر به گربه های توپر، علاقمند هستید این گربه ها پیشنهاد خوبی برای شما خواهند بود.

اسکاتیش فولد لانگ هیر – اسکاتیش مو بلند – گربه مو بلند اسکاتلندی

طرفداران زیادی دارد و هرچه به بلوغ نزدیک میشود، زیباتر است. موهای آن بعد از بلوغ دو برابر گربه اسکاتیش شورت هیر است. اصطلاحاً به آن گربه هایلند گفته میشود.

در ریزش مو تفاوتی با گربه شورت هیر ندارد اما موقع برس کشیدن یا جمع آوری موهای آن شما با موهای بلندتری روبرو خواهید شد. درست مانند گربه پرشین.

تاریخچه گربه بریتیش شورت هیر

به بریتیش کیتن خوش آمدید؛ در این برگه میخواهیم به بررسی نژاد بچه گربه بریتیش شورت هیر بپردازیم. همچنین برای مقایسه نژاد بریتیش با نژاد گربه اسکاتلندی، میتوانید مقاله گربه اسکاتیش فولد را هم مطالعه کنید.

گربه نژاد بریتیش متعلق به کشور انگلستان است. احتمالا شما او را در انیمیشن گربه چکمه پوش دیده اید. گربه شخصیت اصلی داستان که رنگی طلایی نارنجی دارد با چشمانی سبز. جالب است بدانید گربه مشهور در کارتون عالیس در سرزمین عجایب هم الهام گرفته شده از همین نژاد گربه بریتیش است. در قرن ۱۹ انگلیسی ها تصمیم گرفتند یک نژاد خاص از گربه را به عنوان نژاد رسمی کشور شان انتخاب و معرفی کنند.

ترجیح بر این بود که این نژاد از گونه های آنگلوساکسون باشد. نژادی که در آن زمان در انگلستان بومی بود، نژادی از گربه میکس ایتالیایی و انگلیسی بود که توسط رومی ها گسترش پیدا کرده بودند.بریتانیایی ها از همین نژاد شروع کردند. تغییراتی در آن ایجاد کردند تا به نژاد مورد نظر برسند.

استخوان بندی را کمی درشت کردند. تراکم موها بیشتر، سر بزرگ تر. در سال ۱۸۷۱ نژاد بچه گربه بریتیش به عنوان نژاد رسمی بریتانیا انتخاب و معرفی شد. اولین بار در قرن ۱۹ H. Weir کتابی برای این نژاد تالیف کرد و آن را رسما معرفی کرد. کتاب تحت عنوان گربه های ما و همه چیز درباره آن ها. پس از جنگ جهانی این نژاد با نژاد پرشین میکس شد و تکامل یافت. ازین جهت شباهت های رفتاری بیشتری بین بریتیش و پرشین وجود دارد.

شخصیت بچه گربه بریتیش شورت هیر

این گربه بسیار آسان گیر و مهربان است که او را به یک همراه خانوادگی تبدیل میکند. او از محبت لذت میبرد و بسیار باهوش است. اما گربه ای نیست که خیلی میو میو کند و شما را کلافه کند. میتواند شما را در اطراف خانه دنبال کند و هرجا که توقف کردید او هم می ایستد اما قلاده را فراموش نکنید.

بدلیل اینکه این نژاد اصلاح شده است غابا در خانه نگهداری شده و معمولا از فضای بیرونی و سر و صداها هراس دارد. بهتر است از بیرون بردن او بپرهیزید، مگر اینکه از بچگی خودش عادت کند. بچه گربه بریتیش شورت هیر صدایی آرام دارد و پر سر و صدا نیست. او حوصله سر بر نیست. او دوست دارد کنار شما بنشیند و روز را در کنار صاحبش سپری کند. و علاقه ای به اینکه حمل و نقلش کنید، ندارد.

دسته بندی ها : رپورتاژ

 

0 0 آراء
رای شما به این پست؟
guest
0 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام نظرات
0
دوست داریم نظر شما را بدونیمx
()
x