همه چیز درباره بورسیه ترکیه

2021/11/14 محسن حبیبی 0 دیدگاه بازدید

شرایط گرفتن بورسیه:

اگر شما به دنبال گرفتن بورسیه از ترکیه هستید و مراحل آن را نمیدانید این مقاله را با دقت مطالعه کنید:همانطور که میتوانید حدس بزنید گرفتن بورسیه تحصیلی رابطه ی مستقیمی با معدل دارد یعنی هرچه معدل بالاتر باشد شانس گرفتن بورسیه بیشتر و راحتتر است چون جذی افراد با استعداد و تحصیلکرده سود زیادی برای این ترکیه دارد این کشور در تلاش است شرایطی را مهیا کند که تحصیل برای دانشجویان بین الملل راحتتر باشد.

اگر شما برای بورسیه کشور ترکیه را انتخاب کرده باشید باید بدانید که برای هرمقطع لازم است مقطع قبل از آن را گذراتده باشید یعنی اگر برای کارشناسی ارشد تصمیم دارید اقدام کنید حتما باید مقطع کارشناسی را به طور کامل گذرانده باشید و همچنین باید بدانید که اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارید باید تا حدودی با زبان ترکی استانبولی آشنایی داشته باشید  زیرا هم در آزمون تومر که به زبان ترکی است شرکت کنید و هم اینکه که بتوانید ارتباط برقرار کنید.

بورسیه ترکیه

شرایط سنی در اخذ بورسیه بسیار اهمیت دارد به عنوان مثال اگر شما در آزمون شرکت کنید و نمره قبولی را کسب کنید اما سن شما مناسب نباشد وضعیت شما به تعلیق در می آید پس قبل از اقدام برای گرفتن بورسیه حتما به شرایط سنی توجه کنید شرایط سنی برای مقطع لیسانس حداکثر20سال تمام، فوق لیسانس 29سال تمام و دکتری حداکثر34سال است.

همچنین شرایط پذیرش معدل برای مقطع کارشناسی حداقل 14،برای کارشناسی ارشد و دکتری حداقل 15 و برای متقاضیان رشته های پزشکی 18به بالا است.اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را دارید حتما باید ریز نمرات دیپلم و مدرک دیپلم را در سایت بارگزاری کنید و اگر هنوز در پایه ی دوازدهم هستید میتوانید نمرات ترم اول را بارگزاری کنید و حداقل معدل دیپلم باید 14باشد اما خب با بررسیهای اخیر نتیچه گرفتیم که معدل های کمتر از 18نتوانستند بورسیه را دریافت کنند.

همچنین شما میتوانید از بین رشته های مختلف دانشگاه 12رشته را انتخاب کنید.

بورسیه تحصیلی ترکیه چند نوع دارد؟

تحصیل در ترکیه دو نوع دارد فول فاند و درصدی

زمان ثبت نام بورسیه تحصیلی فول فاند از اواخر دی شروع شده و تا اوایل اسفند ادامه دارد این نوع بورسیه از کامل ترین و بهترین انواع بورسیه است که تمام هزینه های دانشجو حتی هزینه های حمل و نقل پزشکی را هم در برمی‌گیرد.

اگر شما در آزمون یوس و یا  آزمون sat شرکت کرده باشید بورسیه تحصیلی درصدی مناسب شماست زیرا از طریق  پذیرش بدون آزمون وارد می‌شوید شما با ارائه ی معدل بالا و تقدیر نامه ها و مدارک میتوانید این بورسیه را دریافت کنید و دانشگاه با بررسی رزومه شما بورسیه 20 درصدی،  50و یا 100 درصدی را به شما اعطا میکند.

برای ثبت نام بورسیه چه زمانی و از چه طریقی  باید اقدام کرد؟

ثبت نام برای بورسیه از تاریخ 25 دی ماه هرسال آغاز میشود و تا 1اسفند ماه ادامه دارد و همچنین ارزیابی آن در ماه‌های فروردین و یا اردیبهشت انجام میشود و نتیجه بورسیه در تیر و مرداد اعلام میشود همچنین کلاسها از 11شهریور شروع میشود.(اعلام نتایج اصولا  2 تا3 ماه بعد از مهلت ثبت نام است)

هرچه شما مدارکی که لازم است را به صورت کامل و درست ثبت کرده باشید شانس شما برای دریافت بورسیه بیشتر است بعد از اینکه مدارک شما حاضر شد آن را برای دانشگاه موردنظر ارسال کنید بعد از ارسال مدارک در دو مرحله بازبینی میشوند اگر درمرحله اول که مرحله ی بررسی مدارک است مدارک شما به صورت کامل تهیه شده و ارسال شده باشد آنگاه نویت به مرحله مصاحبه میرسد که این مصاحبه خود میتواند حضوری یعنی به دانشگاه مورد نظر دعوت شوید و به سوالاتی در حوزه ی دلیل انتخاب بورسیه تحصیلی پاسخگو باشید و یا میتواند غیر حضوری و اینترنتی در سفارت ترکیه باشد که در این مصاحبه سوالان به صورت تستی هستند و مسلما سختتر از مصاحبه ی حضوری است.

همچنین برای ثبت نام باید از طریق سایت www.turkiyeburslari.gov.tr اقدام کرد و نیازی به انجام این کار توسط دیگری نیست و خودتان میتوانید ثبت نام کنید اما باید توجه کنید که  هرکدام از مدارک را در فیلدهای مخصوص خود قراردهید و اطلاعات را به صورت درست واردکنید.

مدارک مورد نیاز بورسیه چیست؟

  • مدرک زبان موردتایید و برگه قبولی
  • مدارک شناسایی معتبر(داشتن پاسپرت الزامی است)
  • عکس  اسکن شده با ابعاد 4*6
  • اخرین مدرک تحصیلی با تمامی ریزنمرات از دیپلم تا اخرسن مقطع دانشگاهی

امتیازات بورسیه تحصیلی ترکیه چیست؟

  • دوره آموزش زبان یکساله
  • بیمه درمانی
  • مخارج پزشکی رایگان
  • خوابگاه
  • مخارج دانشگاه
  • پرداخت مقرری ماهانه

سوالاتی که ممکن است در ذهن شما پیش بیاید در زیر به تهدادی از آنها پاسخ میدهیم:

1.حق انتخاب ما برای انتخاب رشته بورسیه چند رشته است؟

هر داوطلب حق انتخاب 12رشته را دارد هرچه انتخاب شما از یک گروه رشته ای و یا اینکه چیدمان آنها به هم مرتبط تر باشد شانس اخذ بورسیه بالاتر میرود.

2.در زمان ثبت نام ترجمه مدارک لازم است؟

نیازی به ترجمه مدارک در هنگام ثبت نام نیست اما بعد از پذیرفته شدن مدارک باید ترجمه شوند

3.آیا میشود به زبانهایی غیر از زبان ترکی به تحصیل ادامه داد؟

با اینکه بیشتر دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی استانبولی هستند اما تعدادی از دانشگاه ها نیاز به زبانهایی انگلیسی، فرانسوی و آلمانی تدریس میکنند و درصورتیکه بتوانید از این دانشگاه ها پذیرش بگیرید باید مدارک معتبر بین المللی آن زبان را نیز داشته باشید.

4.آیا بعد از پذیرش زبان ترکی را آموزش میبینم؟

بله بعد از پذیرش دانشگاهی که پذیرفته شدید و یا در موسسه ای در نزدیکی دانشگاه  آموزش می بینید.

5.آیا در صورت داشتن مدرک زبان دیگر باز نیاز به آموزش زبان ترکی است؟

بله، زیرا برای همه ی دانشجویان پذیرفته شده گذراندن یکسال آموزش زبان ترکی الزامیست.

6.هزینه ثبت نام چقدر است؟

هزینه ثبت نام در این بورسیه از طرق دولت ترکیه کاملا رایگان است.

این نکته را در نظر داشته باشید که شما اگر شهروند ترکیه ترکیه باشید و یا قبلا بوده باشید و یا درحال تحصیل در این کشور باشید  نمیتوانید برای بورسیه اقدام کنید.

دسته بندی ها : رپورتاژ

 

0 0 آراء
رای شما به این پست؟
guest
0 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام نظرات
0
دوست داریم نظر شما را بدونیمx