محصولات شیشه ای در سازه های مدرن و شیشه ای

2021/02/27 محسن حبیبی 0 دیدگاه بازدید

خلاقیت ها و پیشرفت علم و تکنولوژی همواره باعث شده است تا شکل و شمایل هر سازه ای که ساخته دست بشر است، مدام در حال تغییر و تحول باشد. ساختمان های اداری و مسکونی نیز از این تغییر و تحول در امان نیستند و مطابق با پیشرفت و مدرنیزه شدن اوضاع، آن ها نیز متحول میشوند. یکی از این تغییرات و روندهای پیشرفتی شامل به کار بردن سازه های شیشه ای بیشتر در ساختمان ها است که در این مطلب قصد داریم تا در خصوص چند مورد از آن ها همچون پارتیشن شیشه ای، شیشه بالکن، شیشه حمام و…صحبت کنیم؛ در نتیجه ادامه مطلب را همراه ما باشید تا هرچه بهتر و بیشتر با این ساختارها آشنا شوید.

شناخت پارتیشن شیشه ای منجر به فضاسازی جذاب تر می شود

یکی از مواردی که در ابتدا می خواهیم تا در خصوص آن صحبت کنیم، پارتیشن شیشه ای است. پارتیشن شیشه ای می تواند در محیط های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد که هر کدام از آن ها با محیط دیگر کاملا متفاوت است؛ اما کاربرد پارتیشن شیشه ای برای تمامی آن ها یکسان است، فضاسازی و عمل به عنوان یک جدا کننده نامرئی.

مکان هایی که از پارتیشن شیشه ای استفاده می کنند می توانند هم مکان های مسکونی باشند که در آن ها خانواده هایی با چندین عضو زندگی می کنند، و هم می توانند اماکن اداری شامل شرکت ها و اداره های دولتی و خصوصی مختلف باشند. از پارتیشن شیشه ای در محل هایی همچون فرودگاه ها، فروشگاه ها، بانک ها و…نیز به وفور استفاده می شود. به احتمال زیاد، هم اکنون که در حال فکر کردن به فضای داخلی و خارجی این اماکن هستید، بهتر می توانید سازه های شیشه ای به کار رفته در داخل و خارج آن ها را در ذهن خود تصور کنید و مزیت هایی که پارتیشن شیشه ای برای این اماکن به وجود آورده اند را ببینید.

 

کاربردها و مزیت های انواع پارتیشن شیشه ای

پیش از آن که بخواهیم کاربردهای انواع پارتیشن شیشه ای را مورد بررسی قرار دهیم، بهتر است بدانیم که پارتیشن شیشه ای چند مدل دارد و کاربرد هر کدام از این مدل ها در چه زمینه ای است؟ سه نوع متداول و همچنین شاخص پارتیشن شیشه ای شامل پارتیشن شیشه ای با قاب، بدون قاب و مدولار می شود که در ادامه هر کدام را به صورت کامل توضیح داده و همچنین کاربرد هر یک را نیز ذکر خواهیم کرد.

  • پارتیشن شیشه ای قاب دار

قاب این نوع از پارتیشن شیشه ای از جنس پروفیل است و معمولا در مکان هایی از این نوع پارتیشن استفاده می کنند که نیاز به استحکام و مقاومت بسیار بالای پارتیشن شیشه ای وجود دارد. از پروفیل ها در بین شیشه های پارتیشن شیشه ای و همچنین در اطراف آن ها استفاده می شود.

2-پارتیشن شیشه ای بدون قاب

  • پارتیشن شیشه ای بدون قاب

در ساخت آن از پروفیل به منظور قاب سازی و افزایش مقاومت آن هیچ استفاده ای نشده است. البته عدم کاربرد پروفیل به معنای آن نیست که به هیچ وجه در تولید پارتیشن شیشه ای استفاده نشده اند؛ بلکه به معنای آن است که تنها استفاده از آن ها در این سازه ها در قسمت های متصل شونده به سقف و زمین است.

  • پارتیشن شیشه ای مدولار

نوع سوم پارتیشن شیشه ای، به نام پارتیشن مدولار شناخته می شود. اسم ساده تر این پارتیشن، به نام پارتیشن شیشه ای متحرک است که در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. از این نوع پارتیشن عموما در فضاهایی استفاده می کنند که نیاز به تغییر فضا سازی و حرکت دادن پارتیشن ها دارند. فرض کنید در یک فروشگاه و یا یک اداره که از پارتیشن شیشه ای برای فضا سازی استفاده کرده اند، هم اکنون نیاز به فضا سازی مجدد، بزرگ تر کردن اتاقک ها و یا حتی کوچک تر کردن اتاق ها و افزایش تعداد اتاق ها وجود دارد. در چنین شرایطی اگر پارتیشن شیشه ای ثابت را به کار برده باشند، ممکن نیست که بتوان آن را به سادگی جابه جا کرد و مسلما نیاز به هزینه مضاعفی برای جابه جایی است؛ اما با وجود پارتیشن مدولار می توانید به سادگی این جابه جایی را انجام دهید.

شیشه بالکن و جذابیت های ظاهری که به وجود می آورد را بهتر بشناسید

تا بدین جای مطلب در خصوص پارتیشن شیشه ای صحبت کردیم و انواع آن را نیز برایتان شرح و بسط دادیم. در این قسمت سعی داریم تا در خصوص شیشه بالکن و کاربردی که در ساخت بالکن های شیشه ای دارد، بیشتر صحبت کنیم. نخستین موضوعی که بایستی درباره آن بدانید آن است که جنس شیشه بالکن با شیشه های معمولی متفاوت است. این تفاوت به نحوه ساخت این دو نوع شیشه بستگی دارد. در واقع در طی پروسه پیچیده ای که برای ساخت شیشه ها به کار می رود، با کم و زیاد کردن حرارتی که شیشه می بیند، می توان انواع مختلفی از شیشه ها را ساخت.

شیشه بالکن یکی از همان شیشه هایی است که برای ساخت آن باید حرارت وارده را بیشتر کرد تا شیشه مقاوم تری به نام شیشه سکوریت را ساخت. پس کاملا مشخص شد که جنس شیشه بالکن از شیشه سکوریت است و به اصطلاح به آن شیشه نشکن نیز می گویند.

اما دلایل استفاده طراحان و مهندسان معماری از شیشه سکوریت در طراحی بالکن های شیشه ای چیست؟ اگر به بالکن های شیشه ای که در ساختمان های مختلف دیده می شود، دقت کرده باشید، متوجه می شوید که معمولا این بالکن ها در ارتفاع قرار دارند و قسمت های شیشه ای آن ها نیز تقریبا نصف و یا حتی بیشتر از قسمت های آجری است؛ بنابراین ایمن بودن شیشه بالکن موضوع بسیار با اهمیتی است که معمولا در گام نخست به آن توجه می شود.

دومین موضوعی که شیشه سکوریت را در ساخت شیشه بالکن استفاده می کنند، آن است که در صورت وقوع تغییرات آب و هوایی شدید همچون طوفان، رعد و برق و یا حتی برخورد سنگ و…به شیشه ها، نباید این شیشه ها به سادگی شکسته شوند و مشکل به وجود بیاورند، پس بسیار مهم است که جنس این شیشه ها از چه چیزی باشد.

دسته بندی ها : رپورتاژ



0 0 رای
رای شما به این پست؟
guest
0 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام نظرات

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x