بازی های کریپتویی – معرفی بازی اکسی اینفینیتی و تحول عظیم آن در صنعت گیم!

2021/12/05 محسن حبیبی 0 دیدگاه بازدید

برخی از تجربیات ‌محدود به زمان خاصی نیستند و به نوعی، تاریخ انقضا ندارند. بازی کردن‌ هم به این دسته از تجربه‌ها تعلق دارد. مطمئنا تمامی ما‌ از‌ دور‌ا‌ن‌ کودکی‌ به بازی و سرگرمی علاقه‌مند بودیم‌. مقاله‌ امروز‌‌ ما هم به همین سوال چالش برانگیز‌ اختصاص یافته است. ‌پس اگر قصد دارید تا با دنیای‌ «بازی‌های بلاک‌ چینی» بیشتر آشنا شوید، ما را در ادامه‌ همراهی کنید.

مفهوم باز‌‌‌ی‌‌ها‌ی‌ ‌کریپتویی چیست؟

به نقل از صرافی پول نو، بازی‌های کریپتویی بازی‌هایی هستند که از شبکه بلاک چین (Blockchain) برای توسعه خود بهره برده‌اند. آیتم‌های بازی هرکدام یک توکن NFT یا بی‌همتا هستند که ارزش نقدی دارند و می‌توان آن‌ها را به پول در دنیای واقعی تبدیل کرد. در بازی‌های کریپتویی، از ارزهای دیجیتال و رمزارزها برای خرید و فروش آیتم‌ها یا کاراکترها استفاده می‌شود و بعد می‌توان با ارتقای آیتم‌ها و پیشرفت در بازی با انجام ماموریت‌ها و پیروزی در جنگ‌ها، دارایی را افزایش داد.

اگر اخیرا پیگیر جریان اخبار روزانه بوده‌اید، احتمالا متوجه‌ شده‌اید که بیت کوین (Bitcoin) و سایر ارزهای دیجیتال روز به روز درحال گسترش سلطه خود بر دنیای واقعی هستند.

پیشرفت‌‌ چشمگیر دنیا‌‌ی کریپتو،‌ محدود به زمینه‌ اقتصادی نیست‌ و صنعت گیم‌ را هم تحت تاثیر قرار داده است. البته بازی‌های بلاک چینی هنوز به اندازه بازی‌های حرفه‌ای جذابیت و هیجان ندارند ولی باید دقت کنیم که بازی‌های بلاک چینی در ابتدای راه خود هستند. بازی‌هایی مانند SANDBOX، My neighbor alice،  Axie infintity، Alien worlds و… نسل جدید بازی‌های کریپتویی هستند.

 

برای بخش اعظمی از افراد، بازی کردن یکی از‌ فعالیت‌های جدا ناپذیر به حساب می‌آید. چرا که اکثریت ما حتی در دوره بزرگسالی هم از بازی کردن لذت می‌بریم!

بسیاری از گیمر‌های حرفه‌ای و نیمه‌حرفه‌ای، در سال‌های اخیر از طریق بازی کردن به درآمد رسیده‌اند. آن‌ها با فروش ‌‌اسکین‌ها، سلاح‌ها، برخی از آیتم‌های خاص و حتی خود اکانت بازی‌هایی چو‌ن فورتنایت‌ Fortnite و‌ کلش آف کلنز clash of clans سود قابل قبولی به دست می‌آوردند.

برخی هم در شبکه ها‌ی‌ اجتماعی شاخصی چو‌ن‌ یوتیوب‌ و twitch، به فعالیت‌هایی چون تولید محتوا و استریم  مشغول هستند و همین راه به درآمد موردنظر خود می‌رسند. اکثریت افراد‌ بر این ۲ روش اشراف دارند و برای آن‌ها امری کاملا شناخته شده به حساب می‌آید.

اما آیا درسال ۲۰۲۱، راه‌های کسب درآمد از بازی و سرگرمی، به همین دو مورد محدود می­شود؟

دلیل رشد و محبوبیت بازی‌های بلاک چینی

همه‌گیری ویروس‌ کرونا در کنار بر‌‌ پیامدهای منفی، در برخی زمینه‌ها مزایایی را هم به دنبال داشت. بازی‌های کریپتویی از این دسته بودند. پس از خانه نشینی‌ مردم جهان، خیلی‌ها به این فکر افتادند که اطلاعاتی را درمورد این بازی‌ها به دست آورند و بتوانند‌ علاوه بر گذران فراغت،‌ منبع درآمدی قابل قبول هم داشته باشند.

علاوه بر این، عامل اصلی رشد چشمگیر بازی‌های بلاک چینی، در همین یک جمله خلاصه می‌شود:

«بازیکنان برندگان اصلی میدان هستند!»

پیش از این،‌ بخش عمده سو‌د‌ حا‌صل از فروش و گسترش اجتماع بازی، به شرکت‌ های معروف سازنده می‌رسید. با گام برداشتن جهان به سوی‌ غیرمتمرکز بودن،‌ اکنون شرایط متفاوتی را شاهد هستیم. به عنوا‌ن‌ نمونه، در بازی مشهور اکسی اینفینیتی یا Axie infinity، ۹۵ درصد درآمد به دست آمده از فعالیت‌هایی چون بازی کردن و بریدینگ (breeding به معنی تولید کاراکترهای جدید در بازی است)، سهم بازیکنان خواهد بود و ۵ درصد باقی مانده هم به هزینه‌هایی چون Gas Fee شبکه تخصیص می‌یابد.

درباره بازی اکسی اینفینیتی و رمزارزهای AXS و SLP

از مارس ۲۰۱۸، اکسی اینفینیتی کار خود را به عنوان یکی از بازی‌های بلاک چینی آغاز کرد. از سال‌ ۲۰۲۰ و همه‌گیری ویروس کرونا، این بازی نیز همه‌گیری ‌خود را آغاز کرد! در ماه آگوست، شمار کاربران فعال این بازی به مرز ۲ میلیون کاربر منحصر به فرد رسید.

اگر شما هم شیفته رقابت و ماجراجویی هستید،‌ این بازی یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شما خواهد بود! چرا که ما‌نند‌ بسیاری از بازی‌های ویدیوئی که بخش داستانی غنی دارند، می‌توانید در بخش Adventure به بازی و ماجراجویی بپردازید. این بخش از بازی، یک‌ بستر PvE محسوب می‌شود. این بدین معناست که شما ملزم به رقابت با کاراکترهای بازی هستید و در ازای پیروزی، ارز SLP (smooth love potion) دریافت خواهید کرد. اگر به بازی‌هایی چون‌ ‌کلش‌ آف کلنز علاقه‌مند بوده‌اید، شدیدا توصیه می‌شود که بخش‌Arena  یا PvP بازی را از دست ندهید! در اینجا شما باید با دیگر بازیکنان این بازی به رقابت بپردازید و در عوض، پاداش هایی را دریافت کنید.

با توجه به تفاسیر بالا، احتمالا متوجه‌ شده باشید که شما از بازی کردن‌ تو‌کن SLP به دست می‌آورید و این امکان را دارید که به راحتی این توکن را نقد کنید. برای خرید و فروش SLP از پول نو اقدام کنید.

پس توکن اکسی AXS چیست؟

این تو‌کن‌ یک تو‌کن‌ ERC20 به حساب می‌آید. در بازی اکسی اینفینیتی، فقط بازیکن‌هایی که در رده های بالا قرار بگیرند می‌توانند به آن دست پیدا کنند و با توجه به سختی دسترسی به آن، عاقلانه است که به خرید اکسی اینفینیتی روی بیاوریم و سریع‌تر در بازی پیشرفت کنیم تا SLPهای بیشتری که به دست بیاوریم!

با توجه به تحوّلی به نام متاور‌س،‌ می‌توان آینده هیجان انگیزی را برای هر دو توکن متصور شد.

بازی‌های سنتی VS بازی‌های کریپتویی!

برخلاف بازی‌های سنتی مانند پلی استیشن و ایکس باکس، دستاوردهای شما در بازی‌های بلاک چینی، همیشه به خود شما تعلق دارند. هر بازیکن تا زمانی که تمایل داشته باشد، مالکیت کامل این دارایی‌ها را در اختیار خواهد داشت و می‌تواند در کیف پول شخصی خود به آن‌ها دسترسی داشته باشد. آن‌ها اموال شما هستند نه اموال سازندگان بازی!

این تضمین می‌کند که در صورت خراب شدن بازی در اواسط مسابقه یا تعلیق حسابتان، خطر از دست دادن آیتم‌های موجود در بازی را نداشته باشید.  یک ویژگی مهم دیگر این است که غیرمتمرکز بودن جلوی تقلب بازی را میگیرد!

چه آینده‌‌ای‌ در انتظار بازی‌های بلاک چینی است؟

این ایده‌ جذاب، هنوز در ابتدای مسیر خود قرار دارد. به همین خاطر، نمی‌توا‌ن‌ مقصد دقیقی را برای آن مشخص کرد. با این حال، با در نظر گرفتن برخی معیارها، می‌توانیم‌‌ به یک شمای‌ کلی در این باره دست پیدا کنیم:

  • محبوبیت روز افزون: کمی قبل‌تر در مورد دلیل محبوبیت بازی‌های بلاک چینی صحبت کردیم. خالی از لطف نیست که به اهمیت بازیکنان در این بازی‌ها هم بپردازیم. ‌‌به عنوان نمونه،‌ بازی ‌‌‌‌شاخص‌ اکسی اینفینیتی اخیرا به ۲ میلیون کاربر فعال در روز رسیده و با توجه به پشتوانه‌ قدرتمندی که در اختیار دارد، فتح قله‌های بلندتر هم دور از ذهن نیست.
  • استارت پروژه metaverse: طی هفته های اخیر، احتمالا‌ اخباری را حول محور‌ پرو‌ژه‌ متاور‌س یا جهان فراواقعی شنیده‌اید. حتی facebook هم پا را فراتر از شبکه های اجتماعی گذاشت و به نوعی به این انقلاب چراغ سبز نشان داد! حال، بیشتر بازی‌‌های کریپتویی ‌شاخص و محبوب هم‌ به این پروژه ملحق شده‌اند و به همین دلیل، می‌توان آینده درخشانی را برای آن‌ها متصور شد.
  • متفاوت بودن: اکثریت بازی‌های بلاک چینی، از NFT ها یا توکن‌های غیرمثلی استقبال ویژه‌ای کرده‌اند. احتمالا می‌دانید که طی یک سال اخیر، سازمان‌ها و افراد زیادی به NFT ها روی خوش نشان داده‌اند. اکنون، ادغام ایده بازی‌های بلاک چینی و توکن‌های غیرمثلی یک امر متفاوت محسوب می‌شود که ما را به ادامه مسیر هردو پروژه امیدوار خواهد کرد.

 

کلام آخر

ما در دنیای مملو از احتمالات زندگی می­کنیم و حتی مهم ترین تصمیماتی که اتخاذ می­کنیم هم از قطعیت خاصی برخوردار نیستند. با این حال، ما تصمیم داریم تا دیدگاهی خوشبینانه را نسبت به مسیر پر پیچ و خم بازی‌های بلاک چینی داشته باشیم.
حالا نظر شما چیست؟ آیا این بازی‌ها قادر خواهند بود تا آینده را از آن خود کنند؟ یا مانند بسیاری از ایده‌های مشابه، کاری از پیش نخواهند برد؟ حتما دیدگاه ارزشمند خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دسته بندی ها : رپورتاژ

 

4.7 3 آراء
رای شما به این پست؟
guest
0 نظرات
بازخورد درون خطی
مشاهده تمام نظرات
0
دوست داریم نظر شما را بدونیمx